2. Kadın Yönetmenler Haftası’ndan İzlenimler

2. Kadın Yönetmenler Haftası’ndan İzlenimler

  8 Mart 2019

  24 Okunma

yeni-giris-adresi-min

2. Kadın Yönetmenler Haftası 1-7 Mart tarihleri arasında İzmir'de gerçekleşti.

İzmirli iki kadın sinemacı olan Gülten Taranç ve Şebnem Vitrinel tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen “Kadın Yönetmenler Haftası”, bu yıl 2. kez 1-7 Mart tarihleri arasında Konak Belediyesi’nin katkıları ile İzmir’de gerçekleşti. Beyazperde olarak katılma şansı bulduğumuz etkinliklerde, kadın yönetmenlerin imzalarını attıkları uzun ve kısa metrajlı filmler ile belgeseller seyirci ile buluşurken, aynı zamanda etkinlikler çerçevesinde çeşitli panel ve atölyeler de yer aldı.

Kadın Yönetmenler Haftası’nın ilk gününde “Kısa Candır Seçkisi” ile kadın yönetmen imzalı kısa filmler, gün boyu Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izleyiciler ile paylaşıldı. 2. gün; “Sayılarda Boğulmak” paneli, Film Müziği Atölyesi ve “Tv Dizilerinde Kadın Karakterler” söyleşilerinin yanı sıra, yönetmenlerin katılımıyla Banu Sıvacı imzalı Güvercin ve Görkem Yeltan imzalı Bağcık isimli filmler gösterildi. Üçüncü gün kısa film gösterimleri devam ederken, “Anne Yönetmenler” paneline Çiğdem Vitrinel, Sevinç Baloğlu ve Sefa Öztürk katıldı ve ardından Öztürk’ün bu hafta vizyona da giren filmi Güven gösterildi.

Haftanın 4. gününde “Türkiye’de Dizi Yönetmeni Olmak” söyleşisi ile Jale İncekol, ardından “Yavru Kuş” adıyla hayata geçen Ödüllü Sinemacıların İlk Kısa Filmleri seçkisi yer aldı. Kamera Göz bölümünde Sevinç Baloğlu imzalı belgesel; Karaköy’ün Tonları ve özel gösterim olarak da Çiğdem Vitrinel imzalı “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” gösterildi.

5 Mart Salı günü, Sektöre Giriş atölyesinde yönetmen Burçak Üzen vardı. “Kadın Yönetmenlere Sorulmaması Gereken Sorular Paneli”nde ilk uzun metraj filmi Borç ile, İlkler Unutulmaz seçkisinde yer alan Vuslat Saraçoğlu ve Çekmeköy Underground’un yönetmeni Aysim Türkmen yer aldı. Seçkinin en ilgi gören filmlerinden biri olan Sibel de, günün son filmi olarak gösterildi. Aynı gün gerçekleşen Konak Belediyesi ve Kadın Yönetmenler Buluşması’nda Sezen Kayhan’ın “İmparatorlukta Zor Bir Gün” isimli kısa filmi gösterildi ve sahne alan “Voice of İzmir” de katılımcılara eğlenceli dakikalar yaşattı.

Kadın Yönetmenler Haftası’nın 6. gününde Jale İncekol’un ilk kez arka arkaya gösterilen iki belgeselini izleme şansı bulduk. Müzikli Bir Hikaye ve Umutlu Bir Hikaye, hemen hemen tüm salonun gözlerini doldurdu. Haftayı bir atölye, bir belgesel ve bir uzun metraj ile kapayan etkinliği, umarım önümüzdeki sene de görme şansımız olur. Hem sektördeki kadınların seslerini duyurmaları, hem de İzmir’in böyle bir güzel bir etkinliğe ihtiyacı olduğu düşüncesindeyim. Umarım gelecek yıl da, kadınlar bir araya gelir ve yine birlikten kuvvet doğar. Çünkü biz, bir arada çok güçlüyüz!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

Hande Kara

728x90 Yatay Reklam Alanı
Yorum Alanı